Anthropoid hadművelet 3. rész



Elérkeztünk a merénylet végrehajtásához:



Május 27-én tiszta, derűs idő volt. Mind a négyen elfoglalták helyüket a kiszemelt kanyarnál, Valčík és Opalka valamivel feljebb, mint a másik kettő. Gabčík, kabátja alatt a géppisztollyal, egy villamosmegállóban várakozott, Kubiš pedig, aktatáskájában két gránáttal, néhány méterrel arrébb, a fák árnyékában álldogált. Heydrichet 9.30-ra várták, de a máskor pontos SS-tiszt késett. Végül 10.32-kor Valčík jelzett, és a kanyarban feltűnt a nyitott tetejű sötétzöld Mercedes, amelyet Klein SS-őrmester vezetett. Heydrich arroganciáját jól mutatta, hogy testőr nélkül utazott. Felesége később elmondta, férje azért utasította vissza a védelmet, mert azt hitte, a csehek nem kísérelnek meg nemzeti öngyilkosságot azzal, hogy megölik őt.


Gabčík kilépett az útra, előrántotta a gépkarabélyt, meghúzta a ravaszt, de a fegyver csütörtököt mondott. Heydrich ahelyett, hogy gyorsításra utasította volna a sofőrt, megállásra adott parancsot. Heydrich felállt, és elővette a pisztolyát. Kubiš ekkor eldobta az egyik gránátot, de a dobás rövid volt, így az a jobb hátsó kerék mellett robbant. A szétrepülő repeszek átütötték a karosszériát, és a robbanás nyomában felcsapódó törmelék Heydrich testébe fúródott.

Valčíknak és Opalkának sikerült észrevétlenül elmenekülnie. Kubišt megsebesítette az arcán a gránát, de sikerült felpattannia a kerékpárjára, és eltűnnie. Heydrich többször rálőtt Gabčíkra, aki kénytelen volt fedezékbe menekülni. Szerencséjére Heydrichre, aki közben elindult felé, rátört a fájdalom, meggörnyedt, megingott, és nem volt képes újra lőni. Gabčík kihasználta a pillanatot, és futásnak eredt. Heydrich arra utasította Kleint, hogy üldözze a merénylőt. Az SS-katona egy hentesüzlet kapujában utolérte Gabčíkot, aki megsebesítette, majd elmenekült.




Heydrich megpróbált visszamenni az autóhoz, de összeesett. Csehek tucatjai álldogáltak a helyszínen, de sokáig senki nem segített a náci vezetőnek. Végül egy fiatal nő és egy szolgálaton kívüli rendőr segítségével beemelték egy teherautóba a sebesültet, és a Bulkova kórházba vitték. Az orvosok drót-, filc-, lószőr-, üveg- és bőrtörmeléket találtak a Heydrich hátán és oldalán nyílt sebekben. A röntgenvizsgálat kimutatta, hogy a helytartónak eltört egy bordája, megsérült a rekeszizma, és egy fémrepesz fúródott a lépébe. Mindazonáltal az orvosok optimisták voltak.

A Gestapo prágai főhadiszállására 10.45-kor érkezett a hír, hogy megtámadtak egy német tábornokot, talán a birodalmi protektort magát. Először nem vették komolyan az információt, de ügynököket küldtek a kórházba, ahol kiderült, valóban Heydrich az áldozat. Jelentésük után SS-egységek érkeztek az intézményhez, hogy biztosítsák azt és környékét. Miközben Heydrichet műtötték, a Gestapo megkezdte a merénylet rekonstruálását, a szemtanúk begyűjtését. A támadás híre hamar elterjedt Prágában. A statáriális bíráskodás bevezetése miatt rémület ülte meg a helyieket, de nem álltak a helyzet magaslatán a megszálló hatóságok sem. Két rangidős Gestapo-tiszt, aki Berlinből érkezett a cseh fővárosba, „katasztrofális méretű káoszról” számolt be. Úgy látták, hogy a biztonsági erők vezetői teljesen elveszítették a fejüket, és ezért vad utasításokat adtak tömeges bebörtönzésekre és megtorlásokra, nyilvánvalóvá téve ezzel: fogalmuk sincs, ki állhat a merénylet mögött.



Megjegyzések